Hepimizi ilgilendiren, günlük hayatımızda cevabı aranan kısa ve manidar sorulardan derlemeler. ORU :  “ Bazıları gayrı meşrû yerlerde para kazanıyor ve kazandıkları şeyleri hayır olarak veriyor. Sevabı var mı ? ”
       

CEVAP : “ Bundan hayır olmaz . Bu parayı sahiplerine vermesi lazım. Eğer mümkün değil ise hayır kurumlarına vermesi lazım fakat sevabı yoktur. ”

SORU : “ Allah dostlarının kabirleri gece ziyaret caiz mi ? ”

CEVAP : “ Tabi hiçbir mahsuru yoktur. Peygamber Efendimiz gece ziyaret ediliyor. Ona dayanarak hiçbir mahsuru yoktur. Fakat bazı maddi sakıncalar olabilir. Meselâ sarhoşlar , tehlikeli insanlar mezarlıklarda iskan edebilir. Bunun için tavsiye olunmuyor.


SORU : “ Salı günü tırnak kesilir mi ? ”

CEVAP : “ Bazı kitaplar tavsiye etmez ama buna bizim büyüklerimiz pek önem vermez. Tırnak gecede gündüzde her gün kesilir , hiçbir mahsuru yoktur. ”
İmamı Yusuf’a sorarlar ;
    __ “ Efendim gece tırnak kesilir mi ? ”
    __ “ Hayırlı işler tehir edilmez ”buyurmuştur. Yani bal gibide kesilir.


SORU: “ Abdest alırken okunan dualar bidat mıdır ? ”

CEVAP : “ Hayır okunması müstehaptır. Peygamber Efendimiz zamanında bu dualar yoktu. Zahiri fıkha da itibar etmek lazım. Okuyanlara bir ey denmez. ”


SORU : “ Kolonya meselesini  izah eder misiniz ? ”

CEVAP : “ Biraz tuz atılırsa kullanılabilir. Oradaki kullanılan alkol normal zararlı, sarhoş eden alkol değil. Bu kimya mühendisleri tarafından söyleniyor. Ama biz ihtiyaten tuz kullansak iyi olur.


SORU : “ Karanlık yerde namaz kılmada bir mahsur var mıdır ? ”

CEVAP : “ Karanlık yerde namaz daha iyi kılınır. Zifiri karanlık olupta kıbleyi karıştırma tehlikesi varsa o zaman mahzur olabilir.”

SORU : “ Hoparlörle namaz caiz mi? ”

CEVAP : “ Canlı sese uymak icap eder. Ya imamın sesini duyacaksın , ya ara müezzinin. İhtiyaten hoparlöre uymamak lazım. Eski ulemaya göre olmaz diye fetvalar vardır.
SORU : “ Saça kına yakmak caiz mi ? ”

CEVAP : “ Caizdir. Peygamberimiz sakalına kına yakmıştır. Fakat erkeğin zaruretsiz eline , ayağına kına yakması mekruhtur. Hastalıkta ilaç olarak kullanılabilir.”
SORU : “ Gece Karabasan  hadisesi var mı ? ”

CEVAP : “ Vardır. Onunda çaresi var. Peygamberimizin sünnetidir. Gece yatacağı zaman 3 İhlas , 3 Felâk ve 3 Nas süreleri okuyarak bütün vücudunu sıvazlardı. Bu peygamber efendimizin sünnetidir.
SORU : “ Namaz kılarken kolları sıvamak mekruh mu ? ”

CEVAP : “ Bir kişi namaz kılarken elbiseleri serbest olması lazımdır. Secdeye gittiğinde elbiselerde adeta secde eder gibi yere değmesi lazımdır. Bunun için pantolon paçasını katlamak iyi görülmemiştir. Kolları sıvamakta buna benzetilerek bazı alimler iyi görmemiştir. Bir çok alim de kolları dirseklere kadar sıvamak mekruhtur demişlerdir. ”

SORU : “ Çorapsız namaz mekruh mu ? ”

CEVAP : “ Hayır , çorapla alakalı fıkıhta hiçbir şey yoktur. Zaten çorap önceden de yoktu. Şimdi de Arabistan’da hacılar hiç çorap giyinmez. Şimdi çorapsızlık adeten ayıplansa bile , şeran ayıplanamaz. ”

SORU : “ Milli piyangodan çıkan paraların hepsi haram olduğu için fakir fukaraya dağıtıldığı zaman bir sevap hasıl olur mu ? ”

CEVAP : “ Hayır. Çünkü o mal onun değil ki. Fakat “ yok gözlük ” yaptığı için (c.c ) memnun kalabilir. ”

SORU : “ Fabrikalarda mescit yapılıyor. Burada Cuma namazı kılmak caiz mi ? ”

CEVAP : “ Kimseye giriş izni verilmiyorsa ( dışarıdaki halka ) caiz değildir. Fakat mescit dış insanlara açıksa caizdir. ”

SORU : “ İntihar edenin namazı kılınır mı ? ”

CEVAP : “ İhtilaf vardır ama kılınması daha iyidir. Bazı ulemaya göre ceza olsun için , ( Bak intihar edenin namazı bile kılınmıyor ) günahının büyüklüğünü göstermek için ve intihar olayı kalksın için kılınmaması yönünde fetvâ verirler. ”

SORU : “ Ailemizle beraber ( anne , baba , kardeş , bacı ) karışık olarak İhlas Hatmi yapmak caiz mi ? ”

CEVAP : “ Gayet tabii. Bundan daha tabii ne olabilir ? ”
SORU : “ Kâbe resmi bulunan seccade ile namaz kılmak caiz mi ? ”

CEVAP : “ Caiz değildir. Böyle bir şeye rast gelirseniz o seccadeyi kaldırırsınız ve tenbih edersiniz. ”


SORU : “ Mezarlar yer değiştirilebilir mi ? ”

CEVAP : “ Evet. Zaruret varsa hürmetli bir şekilde yer değiştirilebilir. Bizim için evimiz ne ise onlar için mezarlar da öyledir. Rahatsız etmeden değiştirilebilir. ”incemeseleler.com   
© incemeseleler.com