Dünya geçici, ahiret ebedidir. Geçici dünyada kafir de müslüman da rızıklanır. Hatta öyle zaman olur ki, kafirler müslümanlardan daha rahat olabilirler. Bunun sebep ve hikmeti vardır. Bu hususu, Hz. Musa (a.s) zamanında geçen bir hadiseyle açıklamaya çalışalım.

Musa Aleyhisselam zamanında iki kişi deniz kenarında balık tutuyormuş. Biri kafir, diğeri müslüman olan bu iki kişiden, kafir olan çok balık yakaladığı halde, müslüman olan hiç yakalayamıyormuş. Buna şahit olan Musa Aleyhisselam sebebini sormuş. Allah tarafından kendisine bir havuz gösterilm.ş ve:

-Bak ey Musa, buyurulmuş.

Musa Aleyhisselam bakmış ki, bir havuz. İçi balık dolu. Cennet havuzlarından olan bu havuzun üzerinde,"İşte bu havuz o mü'minindir" yazılıdır.

Hz. Musa'ya:

- Ey Musa bir de şu havuza bak, buyurulur.

Bu havuz da cehenneme aittir ve içi, deminki gibi balıklarla dolu değil, yılan-çıyanlarla doludur. Havuzun üzerinde de "Bu havuz o kafire aittir" yazısı mevcuttur.

Allah (c.c.), Musa Aleyhisselam'a, o müslümana gidip bu durumu anlatmasını ve üzülmemesi gerektiğini söylemesini vahyeder. Hz. Musa gider ve anlatır. O imanlı adam da:

- Ya Rabbi, rızkımı azalttığın zaman sabrettiğim gibi, bu balıklardan hiç birini tutamadığım zaman da elbette sabredeceğim, der.

Şunu unutmamalıdır ki, müslümanlar için gerçek rahat ve zenginlik ahirettedir.

.

.

Ali Eren - Dini Hikayeler

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com