Muttaki bir genç hazır tavuk yemez. Kuruyolumları tercih eder. Pekii marketlerde satılan tavuklar ve lokantalarda satılan tavuk dönerler ya da genel bir ifade ile  içerisinde tavuk olan yemekler, eğer yakinen kuru yolum olduğu bilinmiyorsa neden yenmemeli?

Hazır tavuklar içerisi temizlenmeden sıcak suya batırılıyor. Böylece derisi kolaysa sıyrıldığından daha sonra içi temizlenmeye başlıyor. Bu ise dinimizce atsvip edilmeyip mundar hükmüne giriyor. Çünkü; tavuk ve sair karnı yarılarak içi temizlenip yıkanmadan tüylerini yolmak için veya başka bir sebeple kaynar haldeki suya  sokulursa, eğer su kaynar halinde  olup kaynar su etin içine sirayet edip karnına girecek kadar bir zaman kalırsa o tavuk necis olup ebedi temiz olmaz . Ancak İmam-ı Ebu Yusuf’a göre temiz su ile üç defa kaynatılıp suyu süzülmekle temiz olur.

Eğer su kaynar halde değilse ve ancak hararet derinin altına erişip tüy dipleri açılacak kadar bir zaman kalmış olsa üç defa yıkamakla temiz olur [1]

Üç defa yıkamakla temiz olur demenin manası, tavuk kap içindeki suya konulduğunda o su necis olur. Dolayısıyla tavuk da o su içine girdiğinden üç defa yıkanması lazım olur.  Eğer su bir taraftan girip diğer taraftan çıkarda suda necaset eseri görülmezse su da necis olmaz.

Lakin ilim sahibi ihtiyatlı insanlar su kaynar olmasa da temizlenmeden suya sokulan tavuğu yemediler ve yenilmemesini tavsiye ettiler.


[1] Tahtavi S. 128      Fethulkadir  C.1 S. 210

F.A.

incemeseleler.com

   
© incemeseleler.com