Bazı insanlar, kişilerin isimleri anne ve babalarının isimlerini bir takım hesaplarla  hesaplayarak akıl ve fikir ölçümü yapıyorlar. Dünyada hurufilik çok eskiye dayanan bir adet. Bunun dini temeli nedir? Müsbet menfi tarafları nedir?  bu  incelenmelidir.
Fakat son zamanlarda çocukları olacak olanlar doğuma yakın isim hazırlıkları esnasında aklı ve fikrinin bu hesaplara uygun olacağı isimler aramaya çalışıyorlar.böylece çocuklarının akıllı ve düşünceli biri olacağını bekliyorlar.
Acaba bu şekilde akıllı çocuk elde edilirmi?
Çocuğun akıllı ve fikirli olması elbette her anne ve babanın arzusudur. Ancak müslüman için sadece bu kafi değildir. aklını hayırda kullanması esas olmalı. İmanı olmayan nice akıllı adamlar var.
Akıllı olabilmesi için haram helal mefhumu ta ana rahminde iken başlamalı. Tıbben lazım olan yiyecek ve içeceklere dikkat edilmeli.çocuğun beynindeki hücrelerin teşekkülü için lazım gelen şeyler zamanında yapılmalı.
Aksi takdirde bunların hiç birini yapmayarak sadece ismini ayarlamak suretiyle akıllı çocuk elde etmeye kalkışmak pek akıllıca bir iş olmasa gerek.
Bunu düşünemeyecek kadar aklı olmayanın nasıl akıllı çocuk elde edeceğini de düşünmek lazım!. Bunu düşünecek fikri yoksa ona da denilecek bir şey olmasa gerek.

N.Y. / incemeseleler.com

   
© incemeseleler.com