Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Hastalık olan yerlere yaklaşmayın. Zîra ölüm ondandır.” buyurmuştur. Böyle olunca bulaşıcı hastalıklara uğrayanların yanına
gitmekten sakınmalıdır.

Yine Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hazretleri: “Bir hastayı üç gün geçmeden yoklamayınız.” buyurması da hastalığın iyice teşhis edilip ona göre tedbir alınması içindir.

Yeni doğan bebeğe nasıl isim konulur, sonrasında nasıl dua temenni  edilmelidir, ya da edilmemelidir? Kısa ama önemli bu hususu hatırlamakta fayda var.

İslam Dini, çalışma, işçi veya işveren olma konusunda erkekle kadın arasında bir ayırım yapmamıştır. Erkek gibi kadında ihtiyaç veya zaruret bulununca kendi yetenek ve mesleği yönünde çalışabilir.

İslam’a göre, mümin bir kadın, aşağıdaki durumlarda, gelir getirici bir işte çalışmaya zorlanamaz.

Ahir zamanda askere gitmenin ruhi  serzenişi, arşı titreten feryatları ve daha niceleri.. Siz de ahir zamanda askere gittiniz mi? Sizde o Mektebi Muhammedide, öz be öz yurdunuzda garipliği yaşadınız mı?

 Son dönemlerde İslami kıssa ve hadiseleri, Allah dostlarının ve sahabelerin hayatlarını, peygamberlerin ayetlere konu olan Hak mücadelelerini anlatan, çocuklar için uyarlanmış çizgi filmler çok yaygın durumda.

Özellikle çocuklarının manevi yönlerini düşünen ebeveynler çocuklarının bu çizgi filmler ile vakit geçirmesini istiyor. Bu güzel bir şey ancak çizgi filmlerde İslami değerlere ters düşen bazı ayrıntılar var ve bu ayrıntılar düşünüldüğü zaman teferruat olmaktan çıkıyor ve hayati bir mesele haline geliyor.

"Bizi biz yapan, özellikli yapan dil olduğu için ve insanlar artık bunun farkına vardığı için Osmanlı Türkçesi önemli hale geldi. Birçok insan dedesinden kalan bir tapu senedini, bir mezar taşını, bir kitabı okuyabilmek istiyor."

“Biz Afrika’ya sadece yardım götürmüyoruz. Oranın dilini, dokusunu, kokusunu, coğrafyasını her şeyini biliyoruz. Biz oraya usûl götürüyoruz.”
Diversity gönüllüleri…

   
© incemeseleler.com