Şir’atü’l-İslam'da "Mümkün olanın en son haddiyle ekmeğe hürmet etmek lazım; çünkü insanın ağzına koyduğu bir lokma ekmekte 360 sanatkarın emeği vardır.

Günlük hayatta sürekli algılarda, evladım karıncaya basma, karıncayı ezme deriz. Peki gerçekten karıncalar ezilir mi. Bir de Karınca ile arının arasındaki ilginç fark Kur'an-ı Kerimde nasıl yer buluyor.

Tavuk ile ilgili pek çok şey yazılmış ve çizilmiş. Yazılanların bir çoğu bu işi ticari gaye ile yapanlar tarafından hazırlanmış gibi görünüyor. Onların iddialarına göre hijyenik ortamda son teknoloji ile kesim ve paketleme yapılıyor. Son derece sağlıklı tesislerde hazırlandığı iddia edilen bu tavuklar için helal sertifikaları bile alınmış. Ancak bizim merak ettiğimiz konu, bu tavukları yemek ne derece sağlıklı, fıkhen hangi çerçevede değerlendirilebilir üzerinedir. Bu nedenle konunun uzmanı Fatih Kalender’e bu konuyu sorduk.

Meselemizi üç bölümde inceleyeceğiz.
Birinci olarak günümüzde makineyle kesim nasıl yapılmaktadır.
İkinci olarak İslam fıkhına göre kesim nasıl yapılmalı.
Üçüncü ve netice olarak ta makine kesiminin İslam fıkhına uyup uymadığı yerler.  
 
 

Günlük İslami yaşarken belki bir kaç dakikamızı alacak, ama rızık genişliği,  huzur ve berekete vesile olan bazı ehem ameller. Rızkımızın, muhabbetimizin, huzurumuzun bol olması için dikkatle tatbik edilmeli..

 

Kurbanlıklar özel bir misafir muamelesi gördüğü için hayvanda stres gerginlik kızgınlık azgınlık gibi olumsuz negatif enerjiler nötr hale gelerek salgılanan zararlı hormonlar yok olur. Teslimiyetin kurbanlık hayvanda meydana getirdiği gevşeme kesilen hayvanın kanını son damlasına kadar dışarı akıtır.

Neredeyse hiç bir eve uğramamışlığı olmayan kola başta olmak üzere diğer asitli içecekler, ritmiz aromalı içecekleri içmekte dinen bir sakınca var mıdır? İçerisinde alkol varmıdır yok mudur, varsa bile belirli kriterler ekseninde caiz midir? Tabiki bu uzun bir mevzu. Bu yazıda caiz diyenlerin ve caiz değildir diyenlerin gerekçeleri maddeler halinde zikrediliyor ve netice olarakta bu işe kimin karar vereceği ifade ediliyor.

   
© incemeseleler.com