Gelin getirirken, gelinin indirilip bindirilmesi anında erkeklerin orada bulunmamaları, daha geride olmaları gerekir. Erkek ve kadınlar bir arada olmamalıdır. Gelin de açık-saçık adeta süs ve güzelliğini başkalarına gösterecek şekilde olmaması icap eder. Düğün kalabalığında eğer gelin inip-binerken erkeklerden uzak olamayacaksa, örtülü olmalıdır.

Günümüzde yapılan gelinlikler hep baş açık olacak şekilde dikilmektedir. Müslüman aileler buna dikkat edip, gelinin başını başka beyaz bir bez veya tülbentle uygun bir şekilde ka­patmalı ve saçının görünmemesi temin edilmelidir.

Hele gelinlerin berbere götürülerek erkek bir berberin elinde saçının yaptırılması, müslümana yakışacak bir hareket değildir.

Bazı müslüman hanımlara, yapacakları işin günah olduğu söylendiğinde "Bu hayatta bir kere olur" diye o günahda israr etmektedirler. Bunun manası şudur: Elimize bu fırsat bir defa geçti. Bu fırsatı değerlendirip bu günahı işleyelim. Bir daha bu fırsat gelecek değil; başka zaman bu günahı yapamayız; fırsat varken yapalım.

Bunun başka manası olamaz.

. 

. 

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri 

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com