(Acguıred İmmune Defıcıenet Syndrome) 40)

Vücudumuz hastalık saçan mikrop ve virüslere karşı koruyucu bir sisteme sahiptir. Bu sisteme ilim dilinde, immüniter sistem denir. AIDS virüsü kan hücrelerine saldırarak bu sistemin yok olmasına sebebiyet verir. İlk AIDS teşhisi, 1981 senesinde Amerika'da Atlanta Devlet Hastanesi'nde Prof. Shandra tarafından konulmuştur. Bilahare, 1983 senesinde Paris'de Pasteur Hastanesi doktorlarından Jean Luc Montagnier, yine Amerika'da Bethesda Kanser Hastanesi doktorlarından Robert Gallo tarafından teşhis edilmiştir. İtalyan profesör Giovanni Battista Rossi de AIDS virüsünü diğer virüslerden katiyyetle ayırarak tıp dünyasına büyük hizmette bulunmuştur.

AIDS yeni bir hastalık değil. Tahminlere göre Orta Afrika'da önceleri maymunlar arasında yayılmış ve bilahare insanlara bulaşmış.

AIDS virüsü havada yaşayamaz. Bulaşması ancak cinsi münasebet, bilhassa erkek erkeğe ve kadın kadına icra edilen cinsi sapıklık esnasında bulaşır. Kan nakli, uyuşturucu madde müptelalarının vücutlarına morfin vs. şırınga etmeleri de virüsün bulaşmasını kolaylaştırıyor.

AIDS virüsü alındıktan 4-6 hafta sonra hastada gribe benzer bir hastalık görülür. Ateş yükselir. Eklem yerleri ve kaslar ağrımaya başlar. Deri üzerinde döküntüler hasıl olur. İshal başlar.

AIDS bunaması adı verilen ileri dönemde hastanın elleri titrer, konuşamaz. İdrar ve büyük abdestini tutamaz.

AIDS'le mücadelenin tek bir usulü vardır. Bu usulün adı da düzenli bir aile hayatıdır. Bunun dışında tavsiye edilen bütün usuller ve tedbirler palyatiftir. Cinsi münasebet esnasında prezervatif kullanmak vs. katiyen çözüm değildir.  

40) Cinsi Bilgiler Kitabı, Johannes Künzle, Terc: A. Mustafa Gedemeçoğlu

.

.

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır! Link verilebilir.

   
© incemeseleler.com