Müslüman hanımlar hem kendileri için hem de örtünmeye düşman olanlara cevap verebilmek için yukardaki ayetin ma­nasına dikkat etmelidirler.

Ancak iyice ihtiyarlamış kadınlar süs mahallerini erkeklere göstermemek şartı ile dış elbiselerini, bugünkü tarifiyle manto veya pardesülerini üzerlerine olmadan dışarı çıkabilirler. Bu müsaade sadece ihtiyar nineler içindir. Buna iyi dikkat edip, müslüman hanımların sevap kazanmalarını istemeyen bazı kötü niyetli insanların sözlerine kanmamalıdır.

Üst elbiselerini yani çarşafı manto veya pardesülerini alma­dan dışarı çıkmak, doğru değildir. Bu müsaade yani örtüsüz dışarı çıkmak sevap bakımından diğer kadınlardan daha ileride olan peygamber hanımlarına ve kızlarına bile tanınmadığı gibi, diğer müslüman hanımlara da tanınmamaktadır.

İslam dini gelmezden önce, Arap kadınları başlarına bir örtü koyarlar, fakat uçlarını iki omuzlarının arasından arkaya doğru sarkıtarak gerdanlarını ve göğüslerinin bir kısmını açıkta bırakırlardı. O günün kadınlarında erkekten kaçma ve çekinme diye bir şey yoktu. Evlerinde giyinip süslendikten sonra, dışarı çıkarlar, iyi veya kötü her erkekle karışık oturur­lar ve konuşurlardı. Medine-i Münevvere'de örtünme ayeti indi­rilinceye kadar bu çirkin adet, eskiden olduğu gibi devam etmiştir.

Resülüllah (s.a.v.) efendimiz, tesettürün fayda ve lüzumunu bilmekle beraber, bu hususla alakalı ayet-i kerimenin indiril­mesini beklemekte olduğu için, kendiliğinden bir şey söyleme­mekteydi.

Nihayet örtünme ayeti geldi, bütün kadınlar hemen örtünüp Allah'ın emrini yerine getirdiler.

.

.

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com