Gebelikte vücutta çatlaklar meydana gelebilir. Bunlara karşı alınacak önlemler vardır. Bu çatlakları önlemek için gebeliğin dördüncü ayında önlem almaya başlamak lazımdır. Aslında bu çatlaklar gebeliğin sekizinci ayında başlarlar. Fakat o zaman çok geç kalınmış olur. Dördüncü aydan itibaren alınacak ön­lemler çatlamaya engel olur.

Dördüncü aydan itibaren karın, kalçalar ve uyluklar her gün kremlenmeli ve aynı zamanda etler hafifçe çimdiklenmeli­dir. Bunun için de yağlı kremlerden yararlanmalıdır. Bunu desteklemek için de şu masajı yapmalıdır: Karın derisi birer santim ara ile ve iki parmak yardımıyla yukarı kaldırılıp tekrar bırakılır. Bu hareket bütün karın tam kızarıncaya kadar sürmelidir. Bu masaj, gebeliğin son aylarında gerilecek deriyi genişletmeye yarar. Ancak vücuttaki hormonal değişikliğin oluşturacağı çatlamayı engelleyemez. Bu durum dokuları gevşek olan kimselerde görülür.

BESLENME

Şayet düzenli bir yemek alışkanlığınız yoksa şunlara çok dikkat etmelisiniz:

Günde en az 100 gram proteinli besinler yemelisiniz. Özellikle balık, et ve peynir yiyin.

Günde bir litreden fazla su içilmemelidir.

 

DÜZENLİ TARTILMALISINIZ

 

Her gün imkan bulamazsanız her hafta tartılmalısınız.

Gebeliğin dördüncü ayına kadar gebelikten önceki kilonuzu ko­ruyabilirsiniz. Dördüncü ayda ise karın ve kalçalar büyümüye başlar. Fakat haftada en fazla 300 gram almanız gerekir. Altıncı ayda durum değişir ve bu kez haftada bir kilo almaya başlarsınız. Bu sırada yemeklerinizi çok kontrol etmelisiniz. Gebeliğin sonuna kadar 10-11 kilodan fazla almamalısınız. Fazla zayıf olanlar bu kuralın dışındadır. Gebeliğin başında fazla şişmansanız kilo vermeniz gerekir. Bunun için düzenli yemek yemeye özen gösterin.

DİŞ KONUSU

Dişlerde aniden iltihaplar görülebilir, kan fazla dolaştığından diş etleri kanama yapar. Tükürüğün de terki­binde değişiklik olduğundan dişlerde çürümeler olabilir.

Alınacak önlemleri şöyle sıralayabiliriz: Güde üç kez dişleri fırçalamalı ve dişçiye gitmek için dişlerde bir şey ­olmasını beklememelisiniz.

YÜZDE Kİ LEKELER

Gebelikte yüzde çoğunlukla ağız çevresinde lekeler görülür.

Bu gibi şeylerin önüne geçmek imkansızdır. Doğumdan sonra kendiliğinden geçer. Yüzdeki lekelerin az olması için güneşte ­gezmemelidir.

DERİDE OLAN DEĞİŞMELER

Çoğunlukla gebelikte cilt geçici olarak kurur ve pul pul olur.

Kuruyan cilde krem sürerek kuruluğu giderilir. Deride olan başka değişikliklerden biri de kan dolaşımıdır. Kan dolaşı hızlanır, cilt yağlı ise yüze bir canlılık pembelik gelir. Fakat cilt ince olursa kan damarları genişleyerek büyür. (Basınç altında kaldıklarından) bu gibi durumlarda sıcak çorba, çay, kahve içmemelidir. Geçici olarak meydana gelen başka bir değişiklik de bu devrede vücut su depo ettiğinden her hücre ayrı ayrı büyür ve sıkışır. Bunun sonucu olarak da yüz düzgün bir hal alır ve çok genç bir görünümde olur. Fakat aynı zamanda şişkin görünür. Hamilelikte sık sık terlenildiğinden çok duş yapılmalıdır.

Göğüs bakımı için kullanacağınız iç çamaşırınızın size uy­gun olup olmadığına özen göstermeniz gerekir.

JİMNASTİK

Enlemesine olan karın adalelerine antrenman yaptırmaya yararlı egzersizler gebelikte yardımcı oldukları gibi gebelik son­rasında da karnın düzleşerek ufalmasına yardım ederler.

Bel kemiğinin yükünü hafifletecek egzersizler gebeliğin altıncı ayından sonra bel kemiğinde meydana gelen ağrılar için de çok yararlı olur.

Doğum sırasında yardımcı olan egzersizler aslında doğum öncesi ve doğum yaparken çekilen ağrıları, sancıları azaltmaz­lar. Buna karşılık gereksiz kasılmaları önlerler ve paniğin önüne geçerler.

. 

. 

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri 

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com