Bu ümmetin erkeklerine en fazla 4 kadınla nikahlanma müsadesi verilmiş olup, Peygamberimiz'e bu hususta Allah ta­rafından daha çok kadınla evlenme müsadesi verilmişti. Bu, sadece O'na mahsus bir haldi.

Şöyle ki: Aybaşı, doğum v.s gibi durumlarda meydana gele­cek dini meseleleri kadınlara kadınlar yoluyla öğretmek ihtiyacı vardı. Peygamberimizin ne kadar çok hanımı olursa, bu meseleler de kadınlara o kadar insan tarafından öğretilmiş olacaktı. Yoksa haşa Peygamberimiz'in çok evliliği şehevi hislerle olmamıştır. Hanımları vasıtasıyla dinin kadınlara yönelik meseleleri anlatılmış oldu.

Ayrıca yine onlar vasıtasıyla Peygamberimizin aile hayatı, gece ibadetleri vs ... öğrenilmiş oldu. Dolayısıyla onun çok evliliği de diğer halleri gibi bu ümmete bir rahmettir.

Peygamberimiz, Hz. Aişe (r.a.) validemiz hariç diğer hanımlarının hepsini dul olarak nikahlamıştır. Elli yaşına ka­dar da tam 25 sene sadece Hz. Hatice (r.a.) validemizle yaşamıştır. Bazı bozuk niyetli insanların söyledikleri gibi, eğer (haşa) sadece şehevi hislerle nikahlamış olsaydı, böyle mi ya­pardı? Halbuki kendisi, istediği her kız veya dulla rahat rahat evlenme imkanına sahipti. Dostlarını bir tarafa bırakalım, düşmanları bile kızlarını vermeye hazır idiler.

. 

. 

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri 

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com