Kadının nasıl kocası ile süslenmesi icap ediyorsa kocası da karısı için süslenmelidir.

Hadiste buyurulmuştur ki:

"Elbisenizi yıkayın, saçınızı kısaltın ve dişlerinizi misvaklayın. Temizlenin ve süslenin. Çünkü İsrailoğullarının erkekleri böyle yapmadıkları için karıları da zina ettiler."

Ey Müslüman! Sen de karının karşısında dağınık kıyafetlerle, tıraşsız, saç-baş dağınık olarak durma.

Vücut temizliğine dikkat et. Hanımına rahatsızlık verecek durumlardan kaçın. Sigara içme. Ağız ve sigara kokusu, içme­yenlere çok kötü gelir. Ağzını ve dişlerini her yemekten sonra güzelce yıka. İnsanlar birbirlerinin en çok ağızlarına bakarlar. Eşine nefret verecek ağız kokularını yok et. Hanımından izinsiz soğan sarımsak yeme. Yiyecekseniz beraber yiyin. O zaman bir­birinizi rahatsız etmezsiniz. İçki kokusundan bahsetmeye, lü­zum bile yok. Bir müslümanın içki içebileceği nasıl düşünülür. Kocası içki içen bir kadın ne büyük ızdıraplar çeker. Evin erkeğinin sigara içmesi, içki kullanması başlı başına bir fela­kettir. Böyle bir baba, bu kötülüklerden ailesini nasıl uzak tuta­cak! Onlara sigara içmeyin, içki içmeyin diye ne yüzle söyleye­cek.

Hanımının, senden hiçbir ücret istemeden senin her türlü hizmetinde koşan bir hayat arkadaşı olduğunu unutma. Ona pis kokularla ve pis kokulu şeylerle yaklaşarak kendinden nef­ret ettirme. Daima temiz ol ve güzel kokular sürün. Sık sık yıkan. Onun yanına ter kokusu ile bile yaklaşmamaya gayret göster. Mutluluğun yolu karşılıklı haklara riayet etmekten ge­çer.

. 

. 

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri 

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com