Geçenlerde bulunduğum şehirde ismi önemli olmayan bir cemiyet tarafından, müslümanlara faide sağlasın diye kitap fuarı düzenlendi. Bu fuarın organizatörlerinden biri de benim samimi bir dostum.

Fuara değinmeyeceğim; bu fuarda bulunan kitaplarla ilgili bir husus çok önemli. Şöyle ki; bu samimi dostum orada mevcud eserlerden birini bana çok medhetti. Kitabın ismi de önemli değil. Zaten ismini gören kişi "acaba ne yazıyor içinde" diye kesin düşünecektir.

Arkadaşım bu kitabı överken "ÇOK GÜZEL BİR ESER" tabirini kullanıyordu. Bu olaydan birkaç zaman sonra yine başka biri aynı eser hakkında "ÇOK GÜZEL" yorumunda bulundu. Tabii kendilerine bu eseri okumamalarını tavsiye ettim. Sebebine gelince:

İslam dinine dair eserlerin güzel olup olmaması, diğer literatürde olduğu gibi okurların beğenmesine ve onaylamasına bağlı değildir. Avamın bir eser hakkındaki yorumu dinde ölçü olmaz. "Güzellik" ayrıca kişiden kişiye, değeryargısından yargısına değişir. Bu ise dinde senet olur mu? Dinde ölçü olabilir mi?

Dinde kitabın özelliği ve güzelliği en başta yazarından yola çıkmayla anlaşılır. Yazarın ehli sünnet akidesine tam bağlılığı şarttır. Taviz vermiyor olması gerektir.

Ardından eserin mevzuu çok önemlidir. Bu eser gerekli midir? Yoksa bin tane aynı tür eserden biri midir? Yazan kişi bunu ne amaçla yazmıştır?

Ayrıca bir eserin içeriğinin "güzel" olması, o eseri ve yazarını aklamaz. Eğer yazar BİDATCI ise, MEZHEPSİZ ise, VEHHABİ ise, veya diğer birtakım sapık akımların kurbanı ise, ne bu eser "güzeldir" ve ne de bu eserin müellifi "iyidir".

Eserin "güzel" olması, içeriğini ve yazarını tasdik olur. Zira içerik, yazarın mahsulüdür. İstisnalar ancak hadis rivayetinde olabilir. Ancak bu tür kitaplarda zaten yazar hadisleri yorumluyor, bu durumda eser yine merduttur.

Eser, yapıt, yazarın ortaya koyduğu nesne ise, bunu övmek, yazarı desteklemek olur. Halbuki hadisi şeriflerde bidatcılara buğz emredildi. Onlara olan muhabbetin, İslamı yıkmak anlamına geldiği bildirildi.

Bu sebeble derim ki, eserleri incelemeden, yazarını tanımadan övmeyin kardeşlerim. Bu öyle basit bir mevzu değil.

Muallim abi / incemeseleler.com editörü

   
© incemeseleler.com