Kadınların yapacağı esas şey evlerinde oturmaktır. Fakat bir ihtiyaç veya zaruretten dolayı dışarı çıkabilmektedirler. Bu çıkışlarda da usulüne uygun hareket etmelidirler. Kur'an-ı Kerim bu hususta Peygamber Efendimiz'in hanımlarına hitap etmekte, onların şahsında bütün hanımlara hitap edilmektedir.

Sayın Mehmed Emre diyor ki:

Ahzab Süresi'nin 33. ayet-i kerimesinde, "(Vakar ile) evle­rinizde oturun. Evvelki cahiliyet (devri kadınlarının kırıla döküle süslerini göstere göstere) yürüyüşü gibi yürümeyin” diye buyurulmuştur.

Kadınların evde oturmaları asıldır. Dışarı çıkmaları zaruri ihtiyaçlarını temin etmek gibi, dinen meşru sayılan bir mazeretle caiz görülmüştür.

Bu müsaade renk renk, kolsuz, dar ve kısa etekli elbiseler giyip ressam tablosuna dönmüş bir suratla sokağa, parka, çay bahçelerine ve benzeri yerlere gidip, şehvetle açılmış gözlere en­damını arzetmek için verilmiş değildir.

Ancak bu müsaade, anne ve baba gibi yakın hısımlarını, itimad ettiği kadın arkadaşlarını ziyaret etmek; ahlakının ol­gunlaşmasına ve ilminin artmasına sebep olacak va'z ve ilim meclislerine ve fetva sormaya gitmek gibi zaruri ve meşru hal­lerle sınırlanmıştır. Kadın, böyle bir zarürete mebni dışarı çıkacağı zaman tesettüre son derece dikkat edecek, ahlaksız kimselerin kendine laf atmasına meydan vermeyecek şekilde hareket edecektir. (31)

Kadınlar hele hele kocalarından izinsiz asla dışarı çıkmamalıdırlar. Bu onlara Allah'ın ve peygamberinin yük­lediği bir sorumluluktur. Peygamberimiz buyuruyor ki: "Bir kadın kocasından izinsiz dışarı çıkarsa, dönünceye kadar me­lekler ona lanet ederler."

.

.

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eserin başka sitelerde yayımlamak yasaktır! Link verilebilir.

31) İslamda Kadın ve Aile, s: 174

   
© incemeseleler.com