"Kadınlar! Siz erkeklerden geriye kalınız. Zira sizin için yolortasından yürüme müsaadesi yoktur. Siz yolun kenarlarından yürümelisiniz."

(Ebu Davud c. 4, s. 369)

Bu hadisin ravisi Hamza bin Üseyd el-Ensari'nin ba­basından naklen rivayet ettiğine göre, Peygamber (s.a.v.) mes­cidten çıkarken kadınlarla erkekler karışmışlardı. Bunu gören Fahr-i kainat, yukarıdaki hadisi irad buyurdular.

Kadınlar, mescidden çıkışta bir müddet durmalı ve camiin boşalmasını beklemeli veya kadınlara mahsus kapıdan çıkmalıdır. Sokağa çıkınca, yolun kenarlarından yürümeyi ter­cih etmeli asla erkeklerle karışık yürümemelidir.

Zamanımızda sokaklardaki durum asr-ı saadetin tam ak­sine dönmüş, erkekler kenarlardan yürümek zorunda bırakılmıştır. Kadınlar ise, hiç çekinmeden sokakların ortasını işgal etmektedirler. Onların, tesettürü ihmal edişleri de buna eklenirse, fenalığın bir misli daha arttığı görülmektedir.

Hele çarşı ve pazarlardaki kalabalığın arasına kadın hiç girmemeli, alınacak şeyleri münasip bir kimseye havale ederek temin yoluna gitmelidir. Zira şeytan, hazırladığı bütün tuzak­ları pazarların başlarına ve içlerine kurmakta ve birçok gafil­leri avlamaktadır. Kadın, pazarlanan malları alayım derken kendisini erkeklerin gözleri önüne teşhir ettiğini hatırdan çıkarmamalıdır.

Pazardan alınması zaruri olan bir şeyi alıverecek kimsesi olmayan bir kadın, müsait sokaklardan pazara gitmeli, tesettürü ihmal etmemeli, çarşıya çıkarken koku sürünmemeli ve erkeklerin dikkatlerini kendi üzerine çekecek her türlü davranışlardan uzak olmalıdır.

.

.

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eserin başka sitelerde yayımlamak yasaktır! Link verilebilir.

   
© incemeseleler.com