Bir kadının, yabancı bir erkekle bir arada bulunup konuşması ve bir erkeğin, yanında başka bir kimse olmayan bir kadının yanında bulunması caiz değildir. Bunun haricinde, ko­casının yakını olan bir erkeğin de bir kadınla beraber bulun­ması yine caiz değildir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

"(Yabancı) kadınların yanına girmekten sakının".

Ensar'dan bir adam:

- "Ey Allah'ın Resulü, (koca tarafından olan) erkek akraba hakkında ne (gibi bir mahzur) görmektesiniz?" dedi. Resul-i Ekrem:

- ''Bu kimse (ile kadının başbaşa kalması) ölüm (sebebi) dir" veya onun o hali "ölüm kadar tehlikelidir" buyurdu.

(Buhari c. 6, s. 159)

Birbiriyle nikahlanmaları caiz olan bir erkek ile kadının, bir arada bulunmaları kesinlikle doğru değildir. Bu erkeğin, kadının kocasının akrabası olması ile hükümde bir farklılık olmaz. Erkeğin oğlan kardeşi, amcasının oğlu gibi yakınları, kadın için diğer yabancılardan farksızdır. "Kocamın akra­basıdır, bundan zarar gelmez" diye düşünen saf-dil kadınlar çıkabilir. Bu gibi düşünceler, hem kendi için, hem de cemiyet namına büyük ızdıraplara yol açmaktadır. Böyle düşüncelerin sonucu, yuvalar. yıkılmış, ne kadar kanlar dö­külmüştür. Merak edenlerin gazete koleksiyonlarını gözden ge­çirmeleri, iddiamızın doğruluğunu isbat etmeye yetecektir.

.

.

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com