Koca, kendi arzu ettiği yerde karısını oturtabilmek, için dini esaslara uygun bir ev temin etmeye mecburdur. Bu ev ister mülkiyet suretiyle, isterse kiralamak yoluyla temin edilebilir. Temin edilecek evin en az bir odası, helası ve mutfağı bulun­malı, kapısı kilitlenebilir "vaziyette olmalıdır.

Karısının canı sıkılıyor diye veya buna benzer bir sebeple, koca karısının yanına arkadaş bulundurmaya mecbur değildir. Fakat ailesinin korkmaması için, tedarik edeceği evi, iyi komşuların bulunduğu bir muhitten temin etmelidir. Etrafında komşu bulunmayan bir ev, dine uygun bir mesken değildir. Zira erkeğin evde bulunmadığı bir sırada, kadın namus ve mal düşmanlarının tecavüzüne uğrayacak olsa, kimden imdat iste­yebilir?

Kızlarını görmek üzere, evin hanımının anne ve babası, da­matlarının evine haftada bir defa gelebilirler. Kocanın buna mani olma hakkı yoktur. Onlar gelemeyecek durumda ise, karısını onlara gönderecektir.

Kadının, ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacağı bir ev ih­tayıcı vardır. Eğer ona bir mesken temin edilemezse onu orada tutmak erkeğin hakkı olamaz.

Evde kocanın annesi, kız kardeşi, başka kadından çocuğu veya bir yakın mahremi olsa da, kadın "ben bunlarla birlikte oturmam, bana ayrı bir ev tut" dese, yerine getirilmesi gerekir. Ama evin birkaç odası olur da, kadın bunlardan birinde oturur ve istediği zaman kapısını kapayabilirse, ayrı bir eve taşınmayı isteme hakkı olamaz.

. 

. 

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri 

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır !

   
© incemeseleler.com