Elle veya başka bir şekilde kendi kendini tatmin etmeye istimna denilir. Bu kötü adet, bilhassa bülüğ çağına yeni girenlerde görülen zararlı bir iştir. Baş sebebi de kadınların şurda burda süslenerek, kırıtarak süslü püslü tavırlarla çekici vaziyette dolaşmalarıdır.

Gençlerin okudukları romanlar, gördükleri filimler de buna sebep olan amiller içersinde sayılabilir. Bu gibi şeyler, kız olsun, oğlan olsun gençlerin şehevi hislerini kamçılamakta ve böyle kötü ve zararlı fiillere sevketmektedir.

Eğer bir genç, kuvvetli bir imana sahip değil, Allah korkusu az ve hesap günü düşüncesi kendisini günahtan alıkoyan birisi değilse; şu iki yoldan birine yönelecektir:

1- Haram ve fuhuş yoluna gitmek,

2- Elle doyum yolunu tercih etmek (İstimna).

Bu iki yoldan her biri de vücuda, akla ve dine zararlıdır.

El ile tatmin yoluna gidenlerde zamanla enerji yetersizliği, gücün azalması, titremeler, kalp atışlarının hızlanması, zayıf görme, hafıza zayıflığı, kansızlık ve vereme yakalanma meydana gelir.

El ile istimna yapmak İslam dinine göre haramdır. Ama şehvet çok fazla olur, o kimseyi fazlaca meşgul etmeye başlar, düşüncesini alt-üst eder ve onu zinaya götürecek hale gelirse, o takdirde zina veya livata yapmaktan kurtulmak için istimnaya baş vurulabilir.

Fakat şehvetine kapılmayıp hem zina veya daha kötüsü olan livataya kapılmayan, hem de şehvetini yenip istimna yapmayan kimse ise büyük bir sevaba kavuşmuş olur.

İstimnadan kurtulmanın en kestirme yolu, durumu müsait olanların evlenmesidir. Durumu müsait olmayanlar ise nafile oruç tutmalıdırlar. Oruç şehvetin hızını keser, cinsel duyguların şiddetini azaltır, Allah korkusunu hatırlatır.

Şehveti harekete geçirecek kitap, gazete, memua, dergi ve filmlerden uzak durmalıdır. Bunların hepsi de zaten haramdır.

İşin doğrusu, faideli kitap ve mecmuaları okumaktır.

Böylece hem bilgi edinilir, hem meşgul olunmuş olur, hem de böyle şeylerle meşgul olarak, günahtan kurtulmuş olunur.

Bu ve buna benzer kötülüklerde arkadaşın önemi de çok mühimdir. İyi arkadaş iyi işlere, kötü arkadaş da kötü işlere götürür. İstimnadan uzak olmak için, önce ahlaksız arkadaşlardan uzak olmak lazımdır.

Ayrıca yazın sık sık soğuk su ile duş almak, sportif hareketlerle meşgul olmak, baharatlı şeyleri, çay ve kahveyi azaltmak, et, yumurta, fındık, fıstık, ceviz gibi şeyleri fazla yememek, yüzükoyun olarak ve yumuşak yerlerde uyumamak fayda sağlar.

İşi özetleyecek olursak:

İstimnadan ve haram olan diğer fiillerden korunmanın ve kurtulmanın en kestirme yolu Allah korkusudur, kuvvetli bir dini terbiyedir.

.

.

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır! Link verilebilir.

   
© incemeseleler.com