Abdullah bin Ömer'den (r.a.) rivayet edilmiştir: İbni Ömer, Resul-i Ekrem (s.a.v.)'in zaman-ı saadetlerinde karısını hayız halinde iken boşamıştı. Hazret-i Ömer (r.a.), oğlunun bu hareketinin hükmünü Peygamber aleyhisselam’a sorduğunda, kendisine Peygamber aleyhisselam şöyle cevap vermişlerdir:

"Oğluna söyle, karısına müracaat etsin (ona geri dönsün). Sonra kadın temizlenip tekrar adetini görüp sonra tekrar temizleninceye kadar onunla birlikte yaşasın. İkinci adetinden temizlendikten sonra dilerse aile hayatını devam ettirsin ve dilerse cinsi münase­bette bulunmazdan önce boşasın. İşte kadının bu iki kirlenmesi ve temizlenmesi zamanı, erkeklerin kadınları boşamaları için Allahü Teala'nın iddet müddetidir."

İmam Buhari Hazretleri: İşbu hadis-i şerifi Allahü Teala'nın, "Ey Peygamber (ve ümmeti), kadınları boşayacağınız zaman iddetlerine doğru boşayın. O id­deti de sayın. (İddet, yani üç defa hayız ve temizlenme müd­deti tamam olmadan müracaat ve nikah etmeyin) ... " ifadesine uygundur, buyurmuştur.

.

.

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eseri başka sitelerde yayımlamak yasaktır! Link verilebilir.

 

   
© incemeseleler.com