Evliliğin en mühim noktası, karı ile kocanın vazifelerini bilmeleri ve birbirlerine duydukları hislerdir. Bu hislerdir karşılıklı hak ve hukuka riayet ettiren ve en nihayet ömürleri boyunca mesud bir hayat yaşatan.

Bizler bugün Müslümanlar olarak evlilik öncesi ha­yatımızda İslami esaslara ne kadar sadık kalıyoruz acaba? Hangi sebepten acaba evlilik sonrası hayatımız perişan halde? Beraberlikler neden devamlı sarsıntı ve çalkantılarla güçsüz duruma düşüyor? Belki de buna sebep, evlilik öncesi ve evlilik sırası beşeri davranışlarımız; Müslümanım deyip, Müslüman gibi evlenmeyişimizdir, ne dersiniz?

Evlilik hayatımızın devamını zorlaştıran sebeplerden en mühimi ve demirbaşı durumundaki haramını, düğün olarak görüyorum. Gençlerin dünya evine girmeden önce tertip ettik­leri düğünlerin çoğu, haramlarla olduğundan, gelecekteki kötü akibetin de baş mimarıdır.

Üzülerek belirteyim ki, bir çok düğünlerimiz içkisiz yapılmamaktadır. Gerçi evlenecek kişi içmiyor olabilir ama, içenlere hizmet ettiğinden ve buna sebep olduğundan o da gü­nah işliyor. Böylece kurulacak olan ailenin temel direğini sağlam dikmemiş oluyor ve evlilik sonrası gelen bir esintide sarsıntı geçiriyor.

Sadece içki mi? Son zamanların modası düğün salonları. Ne rezalet, ne çirkin yer o salonlar. İslam, nikahsız bir erkekle bir kadının toka bile edemeyeceğini söylüyor. Müslümanım diyen niceleri orada el ele, kucak kucağa, sarmaş dolaş oynuyor, dans ediyor. Böyle milletin başına neler gelmez ki? Salonda tepinmelerden sonra, gelinle damadı tebrik ediyorlar. Daha damadın elinden tutmadığı yanağından öpmediği gelini, iki yüz kişi geçmiş sıraya elini tutup, yüzünü öpüyor, mutluluk diliyor. Bu hal mutluluk dilenerek değil, mutluluğa giden yola diken koymaktır.                

İçkiyle; haramla kurduğumuz aileden meydana gelecek ço­cukdan da vefa beklemek biraz komik olmaz mı? Şunu unut­mayınız ki "bir haramın kırk türlü belası vardır." (Hadis-i şerif)

.

.

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eserin başka sitelerde yayımlamak yasaktır! Link verilebilir.

   
© incemeseleler.com