Bir çok gıda maddesinde olduğu gibi,sucuğun yapımı ve içerisinde bulunan maddeler yönüyle gerek sağlık açısından gerekse fıkhi açıdan yenilip yenilmeyeceği hususunda halkımız ciddi endişeler içerisinde. İncemeseleler.com olarak, sucuk üzerine gerek Almanyada gerekse Türkiyede araştırma yapan yetkili bir uzmana bunun dini ve sağlıksal boyutunu sorduk.

Biz en kötü ihtimal üzerinden değil de en iyi ihtimal üzerinden hareket ederek meselenin ne kadar mühim olduğunu ve olmazsa olmazlığını ifade edeceğiz.
Sucuk fabrikaları,gerekli malzeme olan et için, sığır etini tercih etseler ve bütün sığırları da besmele ile kesseler bile riayet edemedikleri bir kaç tane mesele var. Bunlar;
1- Yağ: Sucuğun % 40'lık bir oranı yağdır. Türkiyedeki hayvanlardan yeteri kadar bu yağı ihtiva eden hayvan yok. Böyle olunca bu yağı fabrikalar mutlak surette yurt dışından alıyorlar. Yağı ithal ederken de şu yağmıydı, bu yağmıydı diye bir soru sormaya hiç bir fabrika cesaret edemez. Çünkü Avrupada en ucuz yağ hınzır yağıdır ve her halukarda bütün fabrikalar bu yağdan illaki,kullanıyorlar.

2- Hadi diyelim ki çok titiz bir riayetle yağları, maddiyatlarını da feda ederek helal olan hayvanlardan temin edebilme cesaretini ve hassasiyetini gösterdiler. Bu da yeterli değil yenmeye cevaz verilmesi için.
Çünkü; sucuğun dışında koruyucu bir tabaka olan güya bağırsak kısmı var. Bu, dünyada sadece İspanyada imal edilen suni bir bağırsaktır. Bu bağırsaklar, dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir usulle kesilmiş olan hayvanların deri altından yapılmış olan zarlardır. Bu hayvanların hınzır mı olduğu belli değildir, mundar olduğu belli değildir her şey belli olsa bile kimin kestiği, besmele ile kesilip kesilmediği belli değildir.
Bütün fabrikalar, burada ithal edilen zarla sucuk yapmak mecburiyetindedirler. Çünkü bu çok güçlü bir bağırsaktır. Sucuk yapımı esnasında makinelere takıldığı zaman kopmaz.
)Yapmış olduğumuz araştırmalara göre sadece bir sucuk markası,sucuğun dışındaki zarı suni naylonla kapatarak riayet etmeye çalışıyor bu hassasiyete, bu marka da her yerde satan bir marka olmayıp kendi başına mütevazi bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Naylon zarın etkisiyle parlaklığın diğer sucuklara göre az olması da ticari anlamda ve sadece görünüşe bakan müşteri zihniyetine göre bir dezavantaj. )

İşte bu nedenlerden dolayıdır ki; biz takva ile amel eden müminler, şüpheliliği neredeyse katiyyete dönüşmüş olan bu gıdadan ictinab etmemiz lazımdır. Ki islami usullere göre kesiliyor diye her yerde propaganda yapan bazı sucuk fabrikalarında eşek görenleri de öğrendikten sonra birinci dereceden bilgi sahibi olmadığımız her türlü şüpheli gıdadan uzak durmalıyız.

 

İncemeseleler.com / Araştırma

   
© incemeseleler.com