Karı-koca arasındaki geçimsizlik, bütün gayretlere rağmen giderilemez ve mutlaka boşanmak icab ederse, Peygamber aley­hisselam’ın emirlerine uyarak boşamanın en güzel şeklinin kullanılması lazımdır ki o da talak-ı ric’î'dir. Talak-ı ric'i boşandıktan sonra, tekrar karısına dönmek serbest olan boşamadır. Fakat bu dönüş, kadının iddeti bitmeden olmalıdır. Bu dönüş, "sana döndüm" gibi sözler ve öpmek, okşamak veya cima gibi fiillerle olur.

Ric'i talak, erkeğin karısını bir talakla boşaması ile olur. Bu talak, nevilerin en güzelidir. Çünkü boşamak ve boşanmak çok önemli bir şeydir. Mesuliyeti gayet büyüktür. Onun içindir ki, boşama konusunu her müslümanın çok iyi bilmesi, öğrenmesi lazımdır. Yuvanın yıkılmasına sebep olacak ve iki tarafa da türlü sıkıntılar ve ızdıraplar verecek olan boşama kelimelerini söylerken çok dikkatli bulunmak gerekir. Karı - kocanın, boşandıktan sonra başkaları ile evlenecekleri, kocanın, boşandığı karısına nafaka vereceği, eğer çocukları varsa on­ların ortada kalacağı gibi hususları düşünen eşler, boşanmaya gitmezler. Şayet giderler ve bir pişmanlık duyup da tekrar birleşmek icab ederse, bu ancak ric'i talakla boşanma olduğunda mümkümdür.

Ric'i olan talak ile boşandığı vakit, kadın kocasından büsbü­tün ayrılmış olmaz. Kadın, iddet müddeti olan üç ayın sonuna kadar aile yuvasında oturabilir. Açık bir geçimsizlik ve terbiye­sizlikte bulunmadıkça, bu, kadının hem hakkı ve hem de vazife­sidir. Aynı zamanda erkek de karısını evinin bir kısmında oturtmakla mükelleftir.

.

.

Ali Eren - İzdivaç ve Mahremiyetleri

Bu eser incemeseleler.com ile internete müsadeli olarak kazandırılmıştır.

Eserin başka sitelerde yayımlamak yasaktır! Link verilebilir.

   
© incemeseleler.com